← wstecz

Przegląd
Nr 49(103) 3 grudnia 2001

Bardowie w Warszawie

„Wobec zalewu tandetnych propozycji muzycznych i szeroko reklamowanych komercyjnych występów dla melomanów coraz większego znaczenia nabierają imprezy nieco mniej nagłośnione, ale nastawione na rozrywkę wyższego lotu. Zwolennicy piosenkę z tekstem spotykają się co roku w Warszawie na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej.

Podstawowe kryterium udziału w konkursie można właściwie zawrzeć w jednym słowie: wszechstronność. Zgodnie bowiem z nazwą festiwalu, artyści występujący na scenie są również autorami muzyki i tekstów piosenek. Jury tegorocznej, 19.już imprezy, w którym zasiedli m.in. Barbara Podmiotko, Maria Szabłowska, Ernest Bryll, Piotr Bakal i Jan Wołek, wysłuchało w finale 17 wykonawców. Spośród nich została wybrana Złota Piątka, a później z tego grona wyłoniono laureatkę głównej nagrody im. Jonasza Kofty. Zwyciężyła Ewelina Marciniak - niedawna triumfatorka Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Nagroda umożliwi jej nagranie pierwszej płyty (…)

(…) Reakcja publiczności zgromadzonej na wszystkich występach świadczy o tym, że – w brew opiniom malkontentów – rzesza wiernych słuchaczy piosenki, w której liczy się nie skoczna melodyjka, ale przede wszystkim mądry tekst i niebanalna interpretacja, wcale nie maleje i wszyscy czekają na takie imprezy jak OPPA.”

kd

LAUREACI 19 OGÓLNOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI AUTORSKIEJ

Nagroda im. Jonasza Kofty

  • Ewelina Marciniak

Złota Piątka

  • Sergiusz Stańczuk

  • Adam Andryszczyk

  • Ewelina Marciniak

  • Olga Błaszczak

  • Konstanty Paskal (Rosja)